Stan Swingujący2012 Stan Swingujący2012
326
BLOG

Debata Republikanów – echa Bain i cała reszta

Stan Swingujący2012 Stan Swingujący2012 Polityka Obserwuj notkę 7


W Dniu Martina Luthera Kinga, w Myrtle Beach, przeprowadzono debatę zorganizowaną przez Fox News, Wall Street Journal i oddział Partii Republikańskiej w Karolinie Południowej. Spotkanie potwierdziło status Mitta Romneya jako faworyta wyścigu. Jednak jego marsz w kierunku nominacji to raczej bezpieczny dryf, aniżeli sprint.


Wśród tematów dyskusji nie mogło zabraknąć sprawy Bain. Do tematu wrócił gubernator Teksasu Rick Perry, który zarzucił Romneyowi, że działalność jego przedsiębiorstwa doprowadziła do upadku huty w Georgetown w Palmetto State, Romney odparł, że firmy  były zamykane z przyczyn niezależnych od Bain. Newt Gingrich powoływał się na przypadki zadłużania przedsiębiorstwa, co miało prowadzić do ich bankructwa. Romney bronił swojego dorobku, gdyż skuteczne ugodzenie w jego przeszłość biznesową, poważnie uderzy w kreowany przez niego wizerunek człowieka, który jest w stanie przywrócić Amerykę na ścieżkę wzrostu ekonomicznego. Newt Gingrich, w tym kontekście, bronił swoich ataków na Romneya, mimo przypomnienia przez jednego z moderatorów dyskusji jego zeszłorocznego oświadczenia, aby wyrzec się w gronie kandydatów GOP ataków na rywali, które pomogłyby prezydentowi Obamie w reelekcji. Perry zaatakował również byłego gubernatora Massachusetts za brak ujawnienia zeznań podatkowych. Kandydat nie ustosunkował się ściśle do pytania, ale zapewnił przy tym, że gdy będzie oficjalnie nominatem GOP to ujawni zeznanie. Kwestia ujawnienia dokumentów wywoływała spore ostatnio emocje, do pokazania ich wezwała ostatnio m.in. Sarah Palin. Jednak, jak się wydaje, sprawa nie będzie powodem powstawania teorii spiskowych i uaktywnienia się grupy „taxers” tak jak miało to miejsce w przypadku długiego procesu ujawniania certyfikatu urodzenia prezydenta Baracka Obamy. Romney starł się z Gingrichem i Rickiem Santorum przy okazji wzajemnych zarzutów o działalność powiązanych z kandydatami Super Pac-ów. Tym razem wprawdzie nie zapewniał, że nie zna treści reklam negatywnych, które oni wykupują, ale stwierdził, że nie ma kontroli nad ich zawartością. Może więc jedynie wyrazić nadzieję, że jeśli pojawia się w nich coś nieprawdziwego to zostanie to potem usunięte. Romney został także zaatakowany przez Santorum za to, że jako gubernator nie sprzeciwiał się podtrzymaniu czynnego prawa głosu dla zbrodniarzy, na co kandydat zapewniał, ze przy legislaturze, która w 85% składała się z Demokratów, inne rozwiązanie nie wchodziło w grę.


Tradycyjne pojawiły się potyczki na linii Rick Santorum – Ron Paul. Dotyczyły one zarzutów kongresmena z Teksasu kierowanych wobec byłego senatora o preferowanie filozofii wielkiego rządu. Santorum stwierdził, że Paul powołuje się w krytyce wobec niego na argumenty formułowane przez lewicowe organizacje, dlatego on nie ma się czego wstydzić.


W przeciwieństwie do debaty w ABC sprzed 10 dni moderatorzy nie pytali kandydatów o kwestie obyczajowe, za to poświęcili sporo czasu na tematy związane z polityką zagraniczną. Santorum odnosił się do sytuacji w Syrii, gdzie potwierdził przywiązanie do Izraela jaklo sojusznika, sprzeciwił się natomiast użyciu tam wojsk USA. Perry zaś otrzymał pytanie o politykę wobec Turcji, wziąwszy pod uwagę jej ostatnie posunięcia . Gubernator powrócił do swojego pomysłu przemyślenia na nowo kwestii pomocy zagranicznej USA, co na początek rozumiane jest jako jej wyzerowanie. W kwestii polityki zagranicznej Romney i Gingrich zgodzili, że należy zabijać wrogów, którzy mordują Amerykanów. Romney w przeciwieństwie do Paula podpisałby National Defense Act, który pozwala na czas nieokreślony przetrzymywać obywateli USA w wojskowych aresztach. areszcie. Sprzeciwił się cięciom budżetu Pentagonu, krytycznie odnosząc się do stanu technicznego wyposażenia armii. Zdecydowanie odrzucił także możliwość negocjacji z talibami. Ron Paul wezwał do rozważenia złotej reguły w polityce zagranicznej: „nie traktuj innych państw, tak jak nie chciałbyś , aby one ciebie traktowały”. Zatem określone działania Stanów Zjednoczonych wywołują konkretne skutki, którym nie należy się dziwić. Tradycyjnie Paul był więc odizolowany od reszty kandydatów w kwestii polityki zagranicznej.
Kongresmen z Teksasu wrócił do propozycji, aby stawka podatku dochodowego wyniosła zero procent, czym zyskał poparcie części widowni, Gingrich zaś opowiedział się za podatkiem liniowym ze stawką w wysokości 15%.

Romney potwierdził, ze zawetowałby DREAM Act, czyli prawo dające możliwość legalizacji pobytu dla części nielegalnych imigrantów, mimo że ustawa ta jest popierana przez 80% latynoskich wyborców, co może zaszkodzić jego szansom w tej kategorii elektoratu.

W debacie, ku niezadowoleniu części wyborców, nie uczestniczył Stephen Colbert.

Transkrypcja debaty:
http://blogs.suntimes.com/sweet/2012/01/fox_news_south_carolina_jan_16.html

 

Najnowszy sondaż dla primaries w Karolinie Południowej: Romney z 33% zdecydowanym liderem badania.

http://www.monmouth.edu/assets/0/84/159/2147483694/b12e469b-c692-4269-a657-d71566dbf64e.pdf

 

 

Blog poświęcony wyborom w Stanach Zjednoczonych w r. 2012.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka